چاپ طلاکوب

طلاکوب (Foil Stamp)، به شیوه ی اعمال ورق های متالایز که به ورق طلا معروف شده اند است، طلاکوبی شیوه های متفاوتی دارد ولی عمومن نتیجه ی کار با کمی تفاوت در جزئیات بسیار شبیه به هم است. طلاکوب به دو دسته ی طلاکوب سرد و طلاکوب گرم تقسیم می گردد، بدین معنا که در طلاکوب گرم از فشار و حرارت برای انتقال لایه ی طلا از روی فیلم پلی استر بر روی کار استفاده می گردد، اما در طلاکوب سرد، ما پس از اعمال چسب بر روی کار (طرح چسب روی کار باید دقیقن همان طرحی باشد که میخواهیم طلاکوب شود)، ورق طلا بر وری آن چسبیده و قسمت های داری چسب از روی فیلم، طلا را جذب کرده و قسمت هایی که چسب ندارد، طلا را به خود نمی گیرد. چاپ نقش و نگار پاسارگاد با در اختیار داشتن ماشین آلات طلاکوب پاسخگوی نیازهای شماست.

 شیوه های اعمال طلاکوب و امباس


*امروزه طلاکوب به رنگ های بسیار زیادی وجو دارد که اصطلاحن به آنها تمپلات رنگی گویند، البته ورقهای طلای طرح دار و هولوگرامی نیز در بازار وجود دارد.

*امباس یا برجسته کاری بسته به نوع جنسی که می خواهیم برجسته شود متفاوت است، اگر از چرم طبیعی، چرم مطنوعی، گالینگور، جیر، مخمل و … که از مقاومت سطحی و کششی بالایی برخوردار است استفاده شده باشد باید از شیوه ی حرارتی استفاده گردد، اگر جنسی که ما میخواهیم امباس روی آن اعمال گردد، کاغذ، مقوا و یا هرجنس نازکی که از الیاف سلولزی باشد به شیوه ی سرد با ماشین آلات لترپرس و ملخی و … انجام می پذیرد.

*امروزه امباس بصورت رول نیز بر روی توپ کاغذ صورت می گیرد.

*طلاکوب یک جلوه ی ویژه محسوب می گردد و استفاده از آن ضرورتی ندارد و فقط جنبه ی زیبایی، فانتزی و گاهن بالا بردن رسمیت کار بالا می برد پس بنابراین باید تلاش شود تا در صورت اعمال بر کار چاپی به بهترین شکل ممکن انجام گردد.

*در شیوه ی طلاکوب سرد شما برجستگی بر روی کار احساس نمی کنید، چرا که فشار به صورت یکدست، همچون چاپ افست بر روی فرم چاپی اعمال می گردد.

*در شیوه ی طلاکوب گرم فشار توسط کلیشه بر روی کار اعمال می گردد، یعنی بصورت موضعی در نتیجه قسمتهایی که طلا اعما می گردد دچار کمی برجستگی می گردد، که این برجستگی ناگذیز است.

*در طلاکوب سرد سطح کار چای باید یک لایه پوشش (Primer) داشته باشد که چسب اعمال شده جذب کاغذ نگردد، چرا که در آن صورت طلا به روی کار اعمال نمی گردد.

*طلای سرد با اینکه قیمت پایین تری دارد اما به علت کیفیت پایین تر نسبت به طلای گرم از اقبال کمتری برخوردار بوده است.

*استفاده از شیوهی طلاکوب در کارهای فانتزی عمومن برای بالا بردن پیچیدگی کار و زیبایی بیشتر است، لذا پس از طلاکوب با استفاده از شیوه ی برجسته کاری سعی می گردد قسمت برجسته شده نمایی بهتر و زیباتر را ارائه کند.

سیستم روتاری (Rotary) یا تخت (Flat bed)

امروزه طلاکوب چندرنگ به صورت in-line در ماشین‌های ترکیبی بسیار رایج شده است. که به صورت چند سیستم Flat bed کوچک و یا با سیستم روتاری در ماشین قرار بگیرد.
برای تیراژهای بالا از سیستم روتاری استفاده می‌شود ولی کیفیت نورد آن به خوبی سیستم تخت (flat bed) نمی‌باشد. دیگر مزیت سیستم تخت، هزینه‌های کلی آن است که بسیار به صرفه است و دارای سیستم و ساختار ساده‌ای است که می‌تواند برای چاپ‌ها On-Demand مورد استفاده قرار بگیرد.
سرعت ماشین‌های روتاری ۳۵-۴۵ متر بر دقیقه است و سیستم‌های تخت ۱۲۰ متر بر دقیقه است. این اختلاف به علت زمان توقفی (Dwell Time) است که در ماشین‌های روتاری وجود دارد که عملیات الصاق به طور کامل صورت گیرد.

FOIL SAVING:

این اصطلاح برای حفظ فویل و کاهش میزان باطله آن به کار می رود که در تولید انبوه و میزان مصرف مواد اولیه امری بسیار مهم و حایر اهمیت است.

سیستم های روتاری دارای ابزار هایی برای Foil Saving هستندکه هنگام بروز مشکل، تغذیه فویل را متوقف می کند. این استفاده بهینه از فویل می تواند تا 80% فویل را ذخیره کند. ولی سیتم های طلاکوب تخت و طلاکوب سرد به علت استفاده از واحد UV Curing نمی توانند فویل را متوقف کنند.

قسمت های مختلف  تشکیل دهنده ورقه طلا از پایین :

Adhering   لایه چسبنده ۵/۱ تا ۸/۰ میکرومتر

Visible layers   : طرح فلزی « نقره ، طلا » معمولا از جنس آلومینیوم یا فلزات

لاک ” لایه پوشاننده فلز جهت جلوگیری از اکسید  شدن بوسیله هوا ۱ تا ۲/۰ میکرومتر

Separating layer:  لایه جدا کننده ، موجب جدا شدن راحتتر لایه فیلم ۲/۰ تا ۱/۰ میکرومتر

Carrying foil   : حامل طلا فویل محتفظ و معمولاً از جنس پلی استر « پلیمر » ۱۲ میکرومتر.

جمعا  به ضخامت  ۷/۱۴ تا ۱/۱۳ میکر.متر

اتفاقی که بعد  از طلا کوب ایجاد می شود  این است  که شکل یا نوشته مورد نظر ما روی جلد  انتقال پیدا می کند . برای این کار نیازمند قالب « کلیشه »  مخصوص هستیم و جهت انتقال بهتر  به فشار و حرارت نیازمندیم . و تغییر حالت دئر جلد و تغییر رنگ در ان  و ایجاد حالت دیدری خاص بواسطه  جلای فلزی .

مزایا

تنوع در ساختار سطح

انتقال چند فویل روی یکدیگر

اثرات متفاوت قابل مشاهده

فرم دادن و رنگ آمیزی در یک دور و با یک ابزار هم زمان

معایب dis advantage

نیازمند قالب های حکاکی شده بوسیله کارگاه مخصوص

برای هر کار نیازمند قالب مخصوص

کیفیت پایین از لحاظ ریزه کاری « جزئیات ریز »

عوامل موثر بر کیفیت طلا کوب :

چسب میزان چسبندگی

شرایط کلیشه « قالب »

نوار طلا و کیفیت آن، کیفیت و رنگ

حرارت

نیروی فشار

زمان ماندگاری

شرایط سطح کار، صافی، ساختار سطح گالینگور با فشار ایجاد یک نرمی جهت انتقال بهتر

چسبندگی

در صورت ناصافی فشار بیشتر نوع طرح نیز موثر است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *