طراحی و چاپ کاتالوگ و بروشور

کاتالوگ نوعی از تبلیغات در عرصه تولید ، تجارت وخدمات می باشد که می تواند در برقرار کردن ارتباط مستقیم و چگونگی انتقال مفاهیم و تبادل اطلاعات به مخاطب ،نقش به سزایی داشته باشد .

کاتالوگ


از خلق کاتالوگ در جهان تبلیغات مدت زیادی نمی گذرد در اواسط قرن بیستم انسان صنعت با جامعه سرمایه داری آن زمان، لحظه ای توانست از کاتالوگ به عنوان یک وسیله تبلیغاتی استفاده کندکه دیگر ابزارها و فکر های گذشته چون اطلاعیه ها وتراکت های تک رنگ و معرفی های حضوری و لفظی جوابگوی نیاز تولید کنندگان را نداشتند . به ناچار برای به وجود آوردن انگیزه ، رقابت و معرفی بازار تولید و عرضه شده به بازار، اقدام به خلق شیوه نوینی از پدیده های گرافیک کردند تا “پیام گیرها ” بتوانند در فرصت مناسب و با شرح و تصاویری که در این وسیله تبلیغاتی درج شده بود ، با تولیدات عرضه شده آن مرکز آشنا شوند.

کاتالوگ وسیله خوبی بود تا پیام گیرها بتوانند راغب به خواندن و دیدن تصاویر در جهت آشنایی بیشتر با محصولات تولیدشده در وقت و زمان کمتری باشند .

شناخت تولید چه از لحاظ کمی و چه از لحاظ کیفی ـ نشان تصاویر تولید ـ معرفی شاخه های مختلف تولید ـ معرفی ساختار و مشخصات فنی از طریق متن نوشتاری و…همه  و همه از عملکردهای سنجیده کاتالوگ بود .

مهترین دلیل برای استفاده از کاتالوگ همانا قادر ساختن افراد جامعه برای شناخت تولیدات و خدمات ” بدون نیاز به واسطه ” و رویت محصولات و مطالعه آن در “فرصت مناسب ” به جهت قابل ” حمل و نقل ” بودن وهمچنین جایگزینی مناسب برای پوستر و دیگر موارد تبلیغاتی است.

کاتالوگ ها معمولا به دو صورت معرفی می شوند :

۱-یا وسیله ای برای معرفی یک محصول از چندین محصول تولید شده می باشند . (تک محصولی)

۲-یا وظیفه معرفی چندین محصول جدید با عملکردهای مختلف را بر عهده دارد .(چند محصولی )

 بروشور


بروشور کتابچه و یا راهنمای معرفی جزئیات کالا، خدمات، امکانات و… می‌باشد که از طرف تولید کننده و یا ارائه دهنده به مصرف کننده و یا مشتری برای معرفی دقیق و راهنمایی در استفاده ارائه می‌گردد.

به طور مثال: یک کارخانه دارو سازی برای معرفی محصولات خود کاتالوگ محصولات را (معمولا با برجسته نمایی در تاثیر گذاری) برای پزشک‌ها و داروخانه‌ها ارسال می‌نماید. و همین تولید کننده بروشور هر محصول را برای معرفی نحوه استفاده، معرفی ممنوعیت‌های استفاده در موارد خاص و همین طور عوارض جانبی، راه‌های درمان در صورت استفاده نادرست و… در بسته بندی هر محصول قرار می‌دهد.

تفاوت بروشور و کاتالوگ


کاتالوگ ها و بروشورها معمولا یکی فرض می شوند و عده کمی هستند که به تفاوت این دو از هم قائل باشند. همانطور که در مبحث تعاریف کاتالوگ و بروشور اشاره شد، کاتالوگ ها حاوی اطلاعات جامع و کامل و کلی در مورد محصولات یا خدمات یک کمپانی می باشند و برای خریدار یا توزیع کننده عمده، طراحی و چاپ می گردند. اما بروشورها حاوی اطلاعات جزئی تری از یک یا یک سری محصول هستند که برای مصرف کننده تهیه و چاپ می گردند.
بروشورها ارزانتر از کاتالوگ ها هستند و طراحی و چاپ آنها با تیراژ بالاتری نسبت به کاتالوگ ها انجام میشود. گرم کاغذ بروشورها از کاتالوگ ها کمتر است و در کاغذهای نازک تری نسبت به کاتالوگ ها چاپ می شوند.

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، بروشورها درهر سایزی چاپ می شوند اما کاتالوگ ها با آنکه استاندارد مشخصی در این زمینه وجود ندارد ، معمولا در کاغذهای A4 و A5 چاپ می شوند.

انواع کاتالوگ یا بروشور


بنا بر سایز و شکل صفحات، بروشور یا کاتالوگ ها انواع مختلفی دارند. متداول ترین آنها عبارتند از:
دو لت
دو لت بهترین روش برای تبلیغ کار و فعالیت تجاری شماست، چون خواندن مطالب آن آسان تر و زمانی که صرف خواندن آن ها می شود کمتر است. بروشور یا کاتالوگ های دولت به دلیل اینکه قابلیت خواندن و حمل بهتر و آسان تری دارند در رقابت های تجاری نقش حیاتی تری ایفا می کنند.

سه لت

طراحی سه لت یکی از متداول ترین شکل های طراحی گرافیک بروشور یا کاتالوگ است که هیچ گاه نمی توان اهمیت آن را انکار کرد. مهم ترین ویژگی این نوع این است که فضای زیادی برای ارائه اطلاعات در آن وجود دارد. این نوع اغلب به عنوان آگهی های تبلیغاتی موثر مورد استفاده قرار می گیرد.

ضمیمه (Gate-fold)

بروشور یا کاتالوگ هایGate-fold یکی از ابزارهای مهم و تاثیر گذار در بازاریابی است که اگر به شیوه مناسب مورد استفاده قرار گیرد نتایج چشم گیر و قابل توجهی به دنبال خواهد داشت. اگر چه هزینه چاپ این نوع بیشتر از چاپ انواع معمولی است، اما در نوع خود منحصر به فرد و مدرن است.

Z-fold

بروشور یا کاتالوگ های Z-fold  اغلب به عنوان بروشورهای سه لت مورد استفاده قرار می گیرند، چون مانند نوع سه لت دارای سه تا یا لایه هستند. این نوع شامل 6 پنل هستند که یکی از آن ها پنل رویی و یکی پنل پشتی به شمار می آید. این گونه بروشور یا کاتالوگ اغلب برای ارائه اطلاعات محصول و جزییات کمپانی مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل اینکه قیمت این نوع با قیمت سه لت برابر است استفاده از آنها رایج تر می باشد.

کاتالوگ ها معمولا چند لت یا سیمی و یا منگنه ای چاپ میگردند اما نوع سیمی آن پرهزینه و بسیار نادر است.

مراحل طراحی کاتالوگ، بروشور به صورت دفترچه ای:

– ارائه اطلاعات لازم روی جلد کاتالوگ شامل ( لوگو لایه باز، عکس مربوط به فعالیت، اطلاعات تماس و… ) توسط کارفرما به طراح

– ارائه محتوای لازم از صفحات داخلی شامل عکسها، متنها و … برای طراحی صفحات داخلی کاتالوگ

مراحل طراحی و چاپ بروشور و کاتالوگ


  • گرفتن عکس از محصولات با کیفیت عالی.
  • طراحی کاتالوگ در سطح بسیار بالا.
  • چاپ کاتالوگ مورد نظر.
  • روکش کاتالوگ به بهترین شکل.
  • برش کاتالوگ در ابعاد مناسب
  • در نهایت صحافی کاتالوگ

گرفتن عکس از محصولات با کیفیت عالی

در عکاسی طراحی و چاپ کاتالوگ باید توجه بسیاری داشت تا محصول به بهترین شکل نمایش داده شود. باید تصویر کاملاً واضح و روشن باشد، و نور به گونه ای باشد که تمام جزییتات محصول مورد نظر به خوبی دیده شود، تا مخاطب دچار اشتباه نشود.

طراحی کاتالوگ در سطح بالا

به طور کلی تصاویر در طراحی و چاپ کاتالوگ باید همیشه در اولویت باشد، و متن و نوشته ها در اطراف تصاویر باشند. نوشته ها باید کم، مفید و جذاب باشند، و کاملاً واضح و روشن باشند، تا مخاطب با شور و اشتیاق کاتالوگ را ورق بزند، و نزد خود نگه بدارد.

چاپ کاتالوگ مورد نظر

طراحی و چاپ کاتالوگ بسیار حائز اهمیت می باشد، چون کاتالوگ معرف کالا و محصولات یک شرکت می باشد، و طراحی و چاپ کاتالوگ در واقع کیفیت کالا مورد نظر و خدمات یک شرکت و یا کمپانی را در ذهن مخاطب و مشتری ثبت می کند.

روکش کاتالوگ به بهترین شکل

در طراحی و چاپ کاتالوگ ها، بخصوص برای جلد آنها بهتر است، از روکش خوب استفاده شود. معمولاً جلد از ضخامت بیشتری برخوردار می باشد،  استفاده از روکش به کاتالوگ ما زیبایی بیشتری می دهد، و منجر به حفظ و نگهداری بهتر آن می شود.

برش کاتالوگ در ابعاد مناسب

به  طور کلی اگر طراحی و چاپ کاتالوگ به شکل ساده باشد، در این صورت  برش فقط  برای جدا کردن کار از کارهای دیگر انجام می شود. ولی اگر در فرم های خاص و ویژه ای طراحی شود، در اینجا لازم است  برای برش زدن قالب مناسبی تهیه بشود، که به اصطلاح به آن ضرب قالب می گویند، که هزینه این مدل از فرم های خاص،  بیشتر از فرم های ساده و معمولی می باشد.

در نهایت صحافی کاتالوگ

مرحله آخر از طراحی و چاپ کاتالوگ، صحافی کردن آن می باشد. که در این مرحله بسته به تعداد صفحات، از منگنه و یا چسب استفاده می شود، و به در نهایت صورت کتابچه ای در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *